Dęgi Rozszerzenie Uniwerum Pottera (w skrócie DRUP)

Z tego artykułu dowiesz się czym jest fandomowe uniwersum, które rozwijane jest na łamach tego serwisu, oraz jaki ma tak naprawdę związek z Harrym Potterem.

Uniwersum Bractwa Czarnej Gwiazdy zmienia nazwę na Dęgi Rozszerzenie Uniwersum Pottera (DRUP)

Dęgi Rozszerzenie Uniwersum Pottera (w skrócie DRUP), początkowo określane było jako Uniwersum Bractwa Czarnej Gwiazdy (uBCG). Jest to fandomowe poszerzenie świata Harry’ego Pottera o powieści i opowiadania napisane przez polskiego potterheada Marcina Dęgę i inspirowane serią Harry Potter. Utwory te są ze sobą wzajemnie powiązane, przedstawiają ten sam spójny świat, który stanowi po prostu dalsze dzieje świata magii stworzonego przez J.K. Rowling (w pewnym sensie kontynuacje cyklu Harry Potter).

DRUP oparty na ścisłym kanonie Harry’ego Pottera

Wchodzące w skład DRUP-u utwory są w pełni wierne kanonowi Harry’ego Pottera rozumianemu jako siedem tomów powieści, podręczniki hogwardzkie, oraz ciekawostki od autorki z wczesnej, dziecięcej wersji Pottermore. Autor inspirował się oryginalna serią i dołożył starań, aby w fabułach swoich utworów uwzględnić wszelkie informacje, które J.K. Rowling podała na temat dalszych losów naszych ukochanych postaci. DRUP całkowicie pomija jednak absurdy, które znalazły się w fabule sztuki “Harry Potter i przeklęte dziecko” (której Marcin nie uważa za element kanonu Harry’ego Pottera) i w dość ostrożny, luźny sposób nawiązuje do fabuły filmów z cyklu “Fantastyczne zwierzęta” (których scenariusz pisze w końcu sama J.K. Rowling).

Konstrukcja fabularna DRUP-u

Główną oś fabularną DRUP-u stanowi trylogia Bractwa Czarnej Gwiazdy, czyli fabuła trzech powieści o następujących tytułach: “Harry Potter i Pentakl Wężoustych” (tom 1), “Harry Potter i Deponent Założycieli” (tom 2), oraz “Harry Potter i uciekinier z Nurmengardu” (tom 3). Utwory te stanowią fanowską kontynuację sagi Harry Potter wokół której budowane są poboczne historie w innych opowiadaniach autorstwa Marcina Dęgi.

Opowiadanie “Martin Gande i cuchnący śmiercią manipulant czasowy” rozgrywa się na krótko przed wydarzeniami z pierwszego tomu trylogii, a także w czasie trwania jej początkowych rozdziałów (fabuła obu utworów toczy się spójnie). Opowiadanie “Harry Potter i Tempus Fatum” dotyczy z kolei wydarzeń sprzed trylogii BCG, oraz sprzed “Martina Gande”, ale znajdują się w niej elementy fabularne do których nawiązania pojawiają się w drugim tomie trylogii i mają naprawdę duże znaczenie. Krótkie opowiadanie “Dzień, który wszystko zmienił” prezentuje z kolei wydarzenia do których bezpośrednio nawiązuje jeden z rozdziałów “Deponentu Założycieli”, a wątki z tego opowiadania mają także duże znaczenie w rodzinnych wątkach Harry’ego Pottera umieszczonych w całym “Deponencie Założycieli”.

Kolejność czytania utworów wschodzących w skład DRUP-u

Aby lepiej zrozumieć bieg wydarzeń w całym DRUP-ie (i docenić fabularne powiązania i smaczki), autor zachęca do czytania swoich utworów w następującej kolejności:

– powieść “Harry Potter i Pentakl Wężoustych” (2011),
– opowiadanie “Martin Gande i cuchnący śmiercią manipulant czasowy” (2014),
– opowiadanie “Harry Potter i Tempus Fatum” (2013),
– opowiadanie “Dzień, który wszystko zmienił” (2016),
– powieść “Harry Potter i Deponent Założycieli” (2020).

Dalszy rozwój DRUP-u

W chwili obecnej autor pracuje nad opowiadaniem “Martin Gande i charłacza tajemnica nagłego umagicznienia”, które będzie stanowić kontynuację opowiadania z 2014 roku, oraz łącznik fabularny między powieściami “Deponent Założycieli’ a “Uciekinier z Nurmengardu”. Po opublikowaniu tego opowiadania na łamach naszej strony Marcin przystąpi do prac nad ostatnią częścią trylogii Bractwa Czarnej Gwiazdy, czyli powieścią “Harry Potter i uciekinier z Nurmengardu”, której premierowa publikacja na łamach Accio.pl planowana jest na rok 2021.

Szczegółowe informacje na temat powieści i opowiadań wchodzących w skład DRUP-u (dawniej Uniwersum Bractwa Czarnej Gwiazdy) znajdziecie w specjalnych działach poświęconych poszczególnym utworom. Linki do nich znajdują się u góry strony, pod logo Accio.pl.

0 0 votes
Ranking artykułów
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments